Rozpuszczalnik organiczny – substancje o wielu zastosowaniach

Słysząc słowo ,,rozpuszczalnik”, na myśl przychodzą specjalne substancje wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle. Jednak wiele rozpuszczalników używamy na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Świetnym przykładem jest woda, która jako rozpuszczalnik służy do rozcieńczania innych cieczy. Jeśli jesteś zaskoczony tą informacją, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat rozpuszczalników.

Rozpuszczalnik organiczny – jakie wymagania są wobec niego stawiane?

Na wstępie warto wspomnieć, czym tak właściwie jest rozpuszczalnik organiczny. Najprościej mówiąc, do grona rozpuszczalników zaliczamy substancje w stanie ciekłym przyczyniające się do rozpuszczania innych cieczy, ciał stałych i gazowych. Muszą one wykazywać pewne właściwości, które warunkują ich zastosowanie. Oczywiście nie każdy rozpuszczalnik zawiera je wszystkie, ponieważ w przemyśle wykorzystywane są różne rodzaje rozpuszczalników, które służą do różnych prac. Jednak do najważniejszych, pożądanych cech możemy zaliczyć klarowność, lepkość, czystość i niską toksyczność. Poza tym od niektórych rozpuszczalników wymaga się, aby były bezbarwne i miały wysokie zdolności regeneracyjne. Powinny być bezpieczne dla przedmiotów, nie wywoływać efektów korozyjnych i nie reagować na czynniki zewnętrzne. Bardzo ważne jest także, aby były niepalne, biodegradowalne, ale przede wszystkim skuteczne.

Na charakter rozpuszczalnika wpływa poziom temperatury topnienia i wrzenia oraz wartość obrazująca przenikalność elektryczną. Możemy podzielić rozpuszczalniki ze względu na stopień polarności, budowę chemiczną, zastosowanie oraz względy użytkowe.

Przykłady rozpuszczalników organicznych i ich zastosowania w przemyśle

Do grona rozpuszczalników organicznych możemy zaliczyć wiele substancji. Jedną z nich jest benzyna ekstrakcyjna. To bezbarwna ciecz o lotnym charakterze, którą uzyskuje się poprzez procesy polegające na oczyszczaniu frakcji benzynowych. Jej wadą jest łatwopalność. Benzynę ekstrakcyjną wykorzystuje się przede wszystkim w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Może służyć do odtłuszczania maszyn w przemyśle lakierniczym. Najlepiej sprawdza się jednak podczas ekstrakcji tłuszczów i olejków.

Wśród rozpuszczalników organicznych wyróżnić możemy jeszcze plastyfikatory. Plastyfikatory zmiękczają substancje, z którymi się łączą. Nadają im elastyczność, nie ingerując w skład chemiczny. Ich lepkość jest praktycznie niezależna od temperatury. Nic więc dziwnego, że są tak chętnie wykorzystywane w przemyśle. Producenci kupują je od dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne.

Przydatnym rozpuszczalnikiem organicznym są różnego rodzaju alkohole. Wyróżnia je bardzo wysoki stopień rozpuszczania. Wykorzystuje się je jako składniki paliw silnikowych.

Rozpuszczalników można używać również do rozcieńczania farb, ponieważ nie mają intensywnego zapachu. Do wyboru są rozpuszczalniki olejowe, które cechują się niezwykłą lepkoścą, a także rozpuszczalniki niskoaromatyczne.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *