Patent na biznes – kiedy się udać do Urzędu Patentowego?

W dzisiejszych czasach, aby wyróżnić się na rynku, trzeba stawiać na innowacje i inwestować w technologię. Chociaż często zdarzają się nieudane start-upy czy nietrafione wynalazki, to jednak jeśli jesteśmy przekonani o wartości naszych pomysłów, powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. W jakich przypadkach pomoże nam w tym Urząd Patentowy?

Patent w biznesie – czym jest?

Czym w zasadzie jest patent? Określa się to jako pewien rodzaj wyłączności. Jeśli uda nam się coś opatentować, to właśnie my możemy to wykorzystać, zarabiać pieniądze na sprzedaży naszych wytworów lub odsprzedać patent. Kroki, które należy podjąć, aby opatentować swój pomysł, obejmują przede wszystkim napisanie podania oraz stworzenie opisu wynalazku. Dokumenty te złożyć musimy do Urzędu Patentowego RP lub Europejskiego Urzędu Patentowego. Więcej na temat formalności można przeczytać tutaj https://allebiznes.pl/jak-cos-opatentowac-kiedy-masz-swietny-pomysl-i-ile-to-kosztuje/. Warto pamiętać, że na ogłoszenie decyzji będziemy prawdopodobnie musieli trochę poczekać. Może to zająć nawet do 18 miesięcy. Istotną informacją jest także konieczność wniesienia opłaty razem z wnioskiem. Wynosi ona 550 złotych.

Patent czy wzór użytkowy?

Na wypełnienie formalności związanych ze zgłoszeniem do Urzędu Patentowego należy poświęcić sporo czasu. Musimy także przygotować się na pewne koszty. W jakich przypadkach warto podejmować wysiłek? Przede wszystkim musimy najpierw zastanowić się czy nasz pomysł spełnia określone kryteria. Według powszechnie znanej definicji opatentować można wynalazek. Pod tym pojęciem kryje się każdy nowy wytwór, sposób wytwarzania czy też wykorzystania wytworu. Jeśli więc myślimy o opatentowaniu czegoś niezgodnego z tym opisem, ale wciąż w jakiś sposób dla nas unikalnego, powinniśmy raczej zainteresować się prawem ochronnym na wzór użytkowy. Można w ten sposób np. zastrzec swoje logo. O unikalnych pomysłach na biznes więcej można przeczytać tutaj https://allebiznes.pl/category/biznes/. Warto sprawdzać najświeższe informacje, aby wiedzieć, czym się zajmuje konkurencja.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *